KKK

* Kui pikk on vuttide eluiga?

Vuttide eluiga on keskmiselt 5-6 aastat, kuid parima munevusega on vutt oma esimesel eluaastal.

* Missuguseid tingimusi peab silmas pidama vuttide kasvatamisel?  

Vutid on tundlikud külma õhu ja tõmbetuule suhtes. Parima munevuse tagab temperatuur mis jääb 20°-22°C vahemikku. Temperatuuri langedes munevus väheneb, seega 10°C ei maksa mune oodata kuna vutt suunab energia sel juhul kehasoojuse säilitamisele. Õhuniiskus peaks jääma 50-70% vahele. Parimaks valguspäeva pikkuseks peetakse 14 tunnist valguspäeva. Iga vuti kohta peaks olema 60-100cm2 põrandapinda. Puuri põhi võiks olla võrgust ning puuri all näiteks kergesti puhastatav kast vms. Samas kui ei ole probleeme puhastamisega, siis puuri põhja võib panna saepuru või turvast ning hiljem saate kasutada saadud segu väga võimeka väetisena.  Vesi peaks olema pidevalt ees. Vee võib panna lihtsalt lillepoti alusega (savist on parem, kuna ei lähe ümber, kui peale astuvad). Teine variant on väiksem taldrik, millele tagurpidi peale tühi plastikust 1 kg šašlõkiämber. See avamiskoht, mis pakendit avades ära tõmmatud, laseb parajasti vett taldrikule. Edukalt saab kasutada ka närilistele mõeldud tilkjootjaid.

* Millal alustavad vutid munemist? Mitu muna muneb vutt aastas?

On mõnepäevaseid kõikumisi, kuid reeglina alustavad vutid munemist 42-50 päeva vanuselt. Aastane munatoodang linnu kohta on 280-320 muna, kuid on ka erandeid kes munevad nt.15 muna aastas.

* Miks muutuvad vutid vahel agressiivseks ja ründavad oma liigikaaslasi?

Põhjus võib olla liiga eredas valguses, proovige hoida linde hämaramas.

* Kui palju sööta kulub ööpäevas vuti kohta?

Ühe vuti ööpäevane söödakulu on 30-50g. sõltuvalt sellest kas tegu on munatüübilise või lihatüübilise vutiga. NB! Puhas joogivesi peab olema alati saadaval.

* Mida teha kui munakoor muutub nõrgemaks?          

Sel juhul tuleb lisada söödale lubjasõmerikku või purustatud rannakarbi koori.

* Appi, mul on vutisööt ootamatult otsa saanud, mida ma võiksin neile anda?

Kõige parem oleks ikka vuttidele mõeldud sööt aga seni kuni täisratsioonilist sööta pole võimalik soetada, siis paar päeva võib neile anda ka muud käepärast. Papagoide toitu ise ei ole proovinud anda aga alustuseks vast võib ikka. Poest võiks osta näiteks odratangu, peenemat kaerahelvest ja mannat. Otseselt meie linnud pole farmis rohelist saanud aga umbes 1-1,5 kuu vanuselt võib nt ka hiinakapsast pakkuda, see hakkab neile üsna kiiresti meeldima. Kodukasvatajate kogemus.

Üldjoontes soovitatakse siiski kiiremas korras kusagilt vuttide täissööta hankida. Mõne päeva saab sellisel viisil hakkama, kuid pikemalt hoides peaks midagi tõsisemat muretsema. Kui ei saa kusagilt osta munavuti täissööta, siis sobib ka munakana täissööt või munakana täiendsööt, millele juurde tuleks anda puhast purustamata teranisu. 

* Kas tohib süüa haudemune?

Jah, värskeid haudemune tohib süüa, kuid tingimusel et neid pole hoitud inkubaatoris.

* Miks eelistada Järveotsal toodetud vutimune?

Järveotsal kasutatakse erisugust söödaretsepti, toidule lisatakse linaõli ning sellega suurendatakse Omega-3 rasvhapete sisaldust munas. Omega-3-rasvhapete kasulikkus meie organismile on laialt tuntud.

Näiteks aitavad Omega-3-rasvhapped vähendada südameveresoonkonna haiguste riski ja alandada vere kolesteroolitaset, eriti vajalikud on need laste organismi arenguks.

Lisa vutikasvatusest saate lugeda aadressilt www.pkpk.ee/pages/files/linnukasvatus_ii.pdf